Da li će vam se uskoro pridružiti novi član porodice? Prvih dana posle porođaja roditelji imaju pune ruke posla, posebno mame koje se još uvek oporavljaju. Tih dana možete olakšati sebi tako što ćete prilagoditi svoj dom što je bolje moguće i unapred se pripremiti za dolazak novorođenčeta, tako da vam sve bitne stvari budu pri ruci.
Fotografkinja, blogerka i majka, Mateja Tamše, pomogla nam je savetima.
Šta mi je najvažnije prilikom opremanja sobe za bebe? Da zahtevno stanje posle porođaja što više olakšam. Svaka porodica prilikom dolaska prinove ima specifičnu stambenu i porodičnu situaciju. Od ključnog je značaja za svaku majku da pažljivo razmisli o svojoj situaciji i načinu na koji može da je prilagodi kako bi joj bilo što lakše.
Krevetac za bolji san
Krevetac sam namestila da prvih meseci bude pored našeg kreveta. Bebica će tako biti pored mene, neće imati osećaj da je sama, istovremeno ću je imati nadohvat ruke i neću morati da ustajem da bih je uzela.
Krevetac koji se može postaviti neposredno pored bračnog kreveta obično je podesiv po visini, tako da dno krevetića može da odgovara visini dušeka. Jedna strana ima mogućnost spuštanja, što omogućava direktan pristup bebi u svakom trenutku. Krevetac se isporučuje sa kaiševima kojima čvrsto može da se poveže sa krevetom, kako se ne bi pomerao, što sprečava mogućnost da beba sklizne u razmak koji može nastati između dušeka i krevetića.
Takođe ima smisla obratiti pažnju na oblik nogice ovog tipa kreveca – one u obliku slova Z su najbolje, jer ostavljaju najviše prostora za manevar.
Krevetac ne zauzima celu dužinu kreveta, što takođe olakšava ustajanje majci i čini se veoma važnim u prvim nedeljama nakon porođaja.
Krevetac sam opremila posteljinom manjih dimenzija, koju ću dokupiti ili prilagoditi po potrebi. Vrtuljak ili neka druga igračka takođe može biti pričvršćena iznad kreveca, što može zabaviti bebu neko vreme.
Krevetac će poslužiti dok ga beba ne preraste, tj. dok ne počne da kleči ili stoji uz ogradicu. Tada će porodična dinamika biti već potpuno drugačija, majke se dotad uglavnom oporave od porođaja, a bebe, uz malo sreće, počinju da spavaju malo više sati u kontinuitetu, tako da odvojen krevetac postaje praktičniji i korisniji.
Ako prostor dozvoljava i siguran je, bebi se takođe može obezbediti da spava na niskom krevetu s nižom ogradom, u koji se može sama popeti.
Izbor dečjeg kreveta
Opredelite se za krevetac dimenzija 140 x 70. Mi smo imali manji krevetac dimenzija 120 x 60, koji su naše ćerke veoma brzo prerasle.
Sjajno je ako ovaj veći krevetac ima i mogućnost spuštanja ograde i podešavanja visine s bračnim krevetom – teško je unapred predvideti da li će deca želeti da spavaju sama ili ne, i kakva će vam situacija kasnije odgovarati.
Na primer, dugo sam dojila noću moje dve ćerkice, tako da mi je bilo praktičnije da krevetac približim. Kad sam prvi put bila trudna, bila sam veoma uverena da bebe spavaju u svojim krevecima.
Međutim, posle nekoliko meseci neprospavanih noći (što se protezalo na godinu dana ili više za svaku od mojih ćerki), bila sam spremna da napravim mnoge kompromise kako noću ne bih morala da ustajem iz kreveta više puta nego što je apsolutno neophodno – tako da se bar potpuno ne razbudim.
Prostor za povijanje i negu
Dok smo još bili u manjem stanu, imali smo mašinu za pranje veša u kupatilu, a za moju stariju ćerku najpraktičnija stvar bila je da imamo kutak za prepovijanje na veš-mašini, odmah pored sudopere. Sada u kući, iako imamo dva kupatila, nemamo tu opciju, tako da ćemo se snaći malo drugačije.
U spavaćoj sobi na spratu, koja se nalazi pored kupatila, novorođenče će imati svoj kutak za povijanje na stolu za povijanje. Imaće svoju odeću i sredstva za negu u sklopu stola. Jedna fioka biće rezervisana za pelene, a biće mesta i za vodu, peškiriće i neku hranljivu kremu – sve će biti nadohvat ruke, što je veoma važno kada bebu presvlačite noću.
Pored toga, sto za povijanje biće opremljen i prenosivom noćnom lampom koja će imati mogućnost da emituje crveno svetlo. U početku će služiti da nas razbudi usred noći, ali kasnije će bez problema moći da posluži i kao igračka.
Pribor za povijanje
Na donjem spratu, međutim, zamislila sam „mobilnu stanicu” – mini-kolica s policama na kojima će biti neophodan pribor za prepovijanje tokom dana, a verovatno ću za tu svrhu koristiti i kauč. Samo je bitno pravilno zaštititi kauč kako beba s njega ne bi pala.
Šta će biti među stvarima za povijanje:
- podloga za povijanje,
- pelene,
- vlažne maramice,
- hranljiva krema,
- rezervna odeća i
- grickalice i pića za dojilje.
Ne znam kako će ova mobilna stanica funkcionisati, ali sigurno će biti korisna u prvih nekoliko dana, jer neću morati da se penjem na sprat da bih promenila pelenu, a imaću nadohvat ruke i „prvu pomoć” u vidu hrane i pića. Na taj način biću pošteđena svakog nepotrebnog ustajanja u prvim danima posle porođaja, kada najviše treba da vodim računa o sebi.
Smatram da je od suštinskog značaja da pripremite svoj dom za dolazak novog člana porodice na osnovu vaše specifične situacije. Ako vam je lakše, vaša beba će to osetiti. Biće mirnija i svima će biti mnogo lakše da se prilagode potpuno novoj porodičnoj dinamici.
Prostor za novorođenčad
Dakle, glavno mesto za spavanje novorođenčeta biće prekrivač. U dnevnoj sobi će najverovatnije spavati u kolicima u korpi prvih nekoliko dana, jer će šasija kolica i dalje biti lepa i čista. Takođe, smatram da je to najpraktičnije jer lako možete malo da provozate bebu po sobi, ukoliko je potrebno.
Kada se oporavim i krenemo u šetnju kolicima, beba će dobiti svoje mesto u prenosivom gnezdu, koje će verovatno biti na kauču većinu vremena – videćemo.
U raznim dečjim prodavnicama postoji ogromna ponuda gnezda za prve dane. Kada sam rodila drugu ćerku, nekoliko ih je već bilo dostupno, ali ponuda svakako nije bila tako široka.
Poenta gnezda za novorođenče je da se beba u njemu oseća sigurno i ušuškano.
Na tržištu postoje različite veličine gnezda, tako da možda nema smisla kupiti veliko gnezdo na početku, ali ima smisla prilagoditi ga veličini bebe. Savetujem vam da počnete s malim gnezdom za novorođenčad, a kasnije, ako odgovara bebi, zamenite ga većim.
Ako je gnezdo prenosivo, tim bolje, jer vam omogućava da premestite bebu s kauča na kolica ili na krevetac i nazad.
Bez ležaljke
Želela bih da se dotaknem još jednog dodatka koji nećemo bebi kupiti prvih dana – to je ležaljka/ljuljaška. Prvih dana i meseci izuzetno je važno da se s detetom izvrši takozvano rukovanje bebom – to jest, da se bebom pravilno rukuje kako bi se stimulisao što je moguće ravnomerniji motorički razvoj, i levo i desno.
Nedavna istraživanja podstiču postavljanje bebe na ravnu površinu što je više moguće, nošenje u ispravnim položajima u trakama i nosačima ako beba želi više bliskosti, ali s druge strane, savetuje se da se beba ne polaže u poluležeće položaje.
Mnoge ležaljke na tržištu imaju nagib potpuno neprikladan za novorođenčad i male bebe. Zbog toga se kod njih može pojaviti i neodgovarajući razvoj mišića i asimetrija – pa ćemo pokušati da takve ležaljke izbegavamo što je više moguće.
Moje starije ćerke nikada nisu imale ležaljku ili ljuljašku, šetalice i sličnu opremu, a to nam nikad nije nedostajalo. Obe su se uvek lepo motorički razvijale – tako da se i ovde mogu osloniti na svoja lična iskustva.
Prolazimo kroz različite životne faze. Mislim da često način na koji se pripremamo za promene koje možemo očekivati odlučuje o tome kako će one uticati na nas i naše zdravlje, i fizički i mentalno.
Međutim, uz životno osiguranje možemo se pripremiti za one neočekivane promene koje ne možemo predvideti, što obezbeđuje finansijsku sigurnost za naše najmilije u slučaju da nam se dogodi najgore.
Izvor: Vse bo v redu.