Ne propustite!

Izbor najnovijih priča i saveta za bezbrižnu svakodnevicu.

Sve ce biti u Redu | Triglav.rs

Sportisti savetuju kako efikasno da spakujete svoj prtljag

Složiti ili urolati? Koliko treba majica, koliko pantalona i gde staviti čarape? Kada je u pitanju pakovanje, svako ima svoj omiljeni način. U članku pročitajte 10 saveta za efikasno pakovanje i proverite kako to rade slovenački sportisti Petar i Cene Prevc, Rok Marguč, Teja Gregorin, Timotej Lampe Ignjič i Klemen Bauer.

1. Saveti za pakovanje prtljaga

Počnimo sa osnovama. Koliko stvari treba da spakujete, zavisi od toga gde idete, kako (automobilom ili drugim prevoznim sredstvom) i koliko dugo ostajete na putu. Ali to takođe zavisi i od svrhe putovanja – da li putujete poslovno ili idete na odmor?

Mnogo je lakše ako idete na put automobilom, jer imate više prostora na raspolaganju (ukoliko planirate da idete na skijanje, proverite u našem članku kako da skije i opremu prevezete bezbedno).

Ako putujete avionom, morate da obratite više pažnje na težinu i veličinu svog prtljaga. Rok Marguč sa sobom uvek nosi ručni prtljag u kom mu je odeća. Prema njegovom iskustvu, većina avio-kompanija ne meri ručni prtljag. Izuzeci su neke jeftinije.

Iskustvo je naučilo Bauera da u ručni prtljag spakuje sve neophodne stvari, barem za osnovne potrebe, ukoliko se torbe izgube ili ne stignu na vreme. To mu se dešavalo, ali srećom ne često.

2. Napravite spisak

Da biste bili sigurni da ništa nećete zaboraviti, savetujemo vam da napravite kontrolni spisak. On će takođe zavisiti i od vremenske prognoze za vaše odredište. Čak se i Teja Gregorin, iako redovno putuje, oslanja na svoj popis važnih stvari. U suprotnom, može lako da se desi da nešto zaboravi.

Kada pravite listu, ne zaboravite kozmetiku i lekove, cipele, pidžame i, naravno, kreditne kartice i nešto gotovine.

Iznad svega je važno da, ako putujete u inostranstvo, putno osiguranje ugovorite na vreme.

3. Možete prati stvari i na putu

Ako idete na odmor koji će trajati pet dana, predlažemo da spakujete odeću za pet dana. Ako niste ograničeni prostorom ili zadatom težinom prtljaga, možda možete samo dodati još neki komad odeće, za rezervu.

Peter Prevc je jedan od onih koji uvek uzima nekoliko pari čarapa i donjeg veša više, za svaki slučaj.

Međutim, kada idete na duži odmor, ima smisla razmisliti o tome da ponesete manje odeće i perete je tokom putovanja. Tako ćete imati manje prtljaga, što može biti svojevrsna prednost, jer može da se desi da je usluga pranja veša jeftinija od doplata aerodromskim kompanijama za teži prtljag.

Istovremeno, lakši prtljag daje vam veću fleksibilnost i utiče na bolje raspoloženje.

4. Stavite sve stvari na gomilu

Kada ste napravili spisak, stavite sve stvari na gomilu. Možete li odmah vratiti nešto u ormar? Svakako možete. Uradite to. Sigurno vam ne treba sve. Uzmite samo ono što svakodnevno koristite.

Peter Prevc sav svoj prtljag najpre slaže na pod ili na krevet. Kao i Cene, koji kaže: „Stavim sve stvari pored torbe, iako to liči na nered, a onda ih samo potrpam u torbu”.

Takođe predlažemo da, kad putujete avionom, na sebi nosite težu odeću i obuću. Recimo, planinarske čizme i debelu jaknu. Na taj način ostaće vam više prostora u putnoj torbi.

To je to. Sada počnite da slažete stvari u torbu.

5. Najteže stvari stavite na dno

Cene Prevc prilikom pakovanja vodi računa da mu, kada torbu otvori u hotelu, sve bude što dostupnije. Klemen Bauer, s druge strane, priprema gomilu stvari koju kasnije slaže u svojoj putnoj torbi kao kockice.

Korisne su i takozvane putne kocke, gde odeću slažete u manje pakete – možete ih kupiti u različitim veličinama i onda ih samo staviti u kofer. Pakovanje će biti lakše, organizovanije, a vi ćete brže doći do stvari koje su vam potrebne.

Bez obzira na sve, na dno putne torbe prvo stavite teže komade, kao što su cipele.

6. Manje stvari stavite u cipele i između težih

Manji komadi, kao što su čarape i donje rublje, mogu se gurnuti u veće komade. Peter Prevc savetuje korišćenje čarapa za popunjavanje praznina u putnoj torbi, gde ne staju presavijeni veći odevni predmeti. Ovako možete izvući maksimum iz svoje putne torbe.

7. Urolajte

Na teže stvari sada stavite lakše – opet počnite s težim komadima odeće, kao što su farmerke, vuneni džemperi i slično. Tehnike se razlikuju. Oni koji su probali različite kažu da ćete uštedeti najviše prostora tako što ćete urolati odeću, umesto da je slažete.

Klemen Bauer je navikao da uvek slaže odeću. U povratku, urola prljavu odeću jer smatra da to štedi prostor.

Prevc, s druge strane, manje napora ulaže u pakovanje kada se vraća kući. Najvažnija stvar za njega je da je prljava odeća brzo dostupna, da može odmah da je doda gomili prljavog veša.

8. Kozmetika u sredini

Kada ste savili odeću, vreme je za neseser. Savetujemo vam da ga stavite u sredinu, gde će, između ostalog, biti zaštićen od udaraca.

Zamotajte šampone i tečnu kozmetiku u plastičnu kesu. Takođe možete uzeti plastičnu foliju, otkinuti komad i pokriti otvor boce ispod poklopca tako da se ne može izliti ili za to koristite široku selotejp traku. Teja Gregorin dobro zalepi sve osetljive stvari pre nego što ih spakuje.

Peter Prevc, s druge strane, uvek ima nekoliko peškira u svojoj toaletnoj torbi, u slučaju da se nešto prospe.

9. Na vrh stavite lakše stvari i one koje se mogu zgužvati

Na samom vrhu ima mesta za lagane stvari ili odeću koja se može zgužvati. Da bi izbegao zgužvanu odeću, Peter Prevc kaže da stvari pakuje u visinu, a ne širinu. Ovo onda komprimuje odeću, tako da je manje izgužvana na kraju putovanja.

„Slažem stvari na tri gomile. Više dve stavljam sa strane, a nižu u sredinu. Zatim stavljam neseser i druge tvrde stvari na srednju gomilu, jer će tamo biti zaštićene od spoljnih uticaja. Povrh svega, obično pakujem skijaške pantalone, jaknu i neku drugu praznu torbu za skakaonicu. Tako se torba napuni i stvari se u njoj manje pokreću”, savetuje Peter Prevc.

10. Dajte sebi malo dodatnog prostora

Verovatno ćete usput kupiti neki suvenir ili poklon. Ali je verovatno i da nećete imati toliko vremena da se pažljivo spakujete kao što ste to uradili kada ste krenuli na putovanje. Peter Prevc takođe ističe da prljav veš zauzima više prostora nego čist.

Pre polaska na put ostavite malo slobodnog prostora u putnoj torbi, tako da i u povratku sve stvari možete u nju da smestite.

Sada ste spakovani. Srećan put!

Izvor: Vse bo v redu.

TEST BANNER

Ne propustite!

Izbor najnovijih priča i saveta za bezbrižnu svakodnevicu.

Prijava na newsletter