Kupili ste automobil, ali pre izlaska na put morate da preduzmete još nekoliko koraka. Svaki novi vlasnik automobila, novog ili polovnog, mora da izvrši registraciju. Posle toga registraciju treba svake godine blagovremeno produžavati. Proces nije komplikovan, ali nije naodmet proveriti šta je sve potrebno za registraciju vozila.
Postupak prve registracije vozila
Postupak registracije motornih i priključnih vozila u Srbiji regulisan je Zakonom o bezbednosti saobraćaja na putevima, prema kojem, kao novi vlasnik automobila, u saobraćaj možete da se uključite tek kad dobijete nove registarske tablice, registracionu nalepnicu i saobraćajnu dozvolu.
Za prvu registraciju, pri čemu pod prvom registracijom podrazumevamo postupak registracije novog vozila ili polovnog iz uvoza, potrebno je da pripremite potrebnu dokumentaciju i identifikacioni dokument i:
- izvršite tehnički pregled, tj. dostavite registracioni list sa dokazom o tehničkoj ispravnosti vozila, ne stariji od 30 dana,
- ugovorite obavezno osiguranje automobila,
- dostavite dokaz o poreklu i vlasništvu nad motornim vozilom (saobraćajna dozvola, račun, ugovor o kupovini, ugovor o poklonu, pravnosnažno rešenje o nasleđivanju, pravnosnažna presuda o utvrđivanju vlasništva i sl.), a za vozila iz uvoza, carinsku dokumentaciju sa dokazom o izmirenim obavezama,
- priložite dokaz o uplati propisanih troškova za registraciju vozila.
Prvu registraciju vlasnik vozila može da izvrši lično ili da za taj postupak opunomoći drugu punoletnu osobu, koja će po podnošenju na uvid ličnog dokumenta i ovlašćenja obaviti registraciju na ime vlasnika vozila.
Upis u jedinstveni registar vozila vrši organizaciona jedinica MUP-a, teritorijalno nadležna prema prebivalištu vlasnika vozila. U jedinstvenom registru evidentiraju se podaci o vozilu, njegovom vlasniku i registarskoj oznaci.
Postupak registracije se razlikuje u zavisnosti od toga da li se radi o novom ili polovnom motornom vozilu. Ako ste kupili polovni automobil, pre registracije potrebno je izvršiti prenos vlasništva, a prodavac treba da raskine i svoju polisu osiguranja kako biste vi, kao novi vlasnik, mogli ponovo da je sklopite (više o postupku registracije polovnog automobila možete da pročitate u našem članku Pet saveta kako da prodate polovan automobil).
Registraciona nalepnica izdaje se s rokom važnosti od jedne godine i nakon isteka tog perioda neophodno ju je obnoviti.
Osiguranje automobila
Automobilsko osiguranje (AO) je obavezno. Bez polise osiguranja od auto-odgovornosti ne možete registrovati vozilo.
Ujedno bi trebalo da razmislite i o dodatnim, neobaveznim oblicima osiguranja. Kasko osiguranje, koje obuhvata pokriće šteta nastalih usled uništenja, oštećenja ili krađe motornog vozila, svakako je opcija vredna razmatranja i investicije u sigurnost vašeg četvorotočkaša.
Izdavanje saobraćajne dozvole i registarskih tablica
Postupak prve registracije završava se izdavanjem saobraćajne dozvole i registarskih tablica, koje su, prema Pravilniku o registraciji motornih i priključnih vozila, bele boje, dimenzija 520,5 x 112,9 mm, oivičene crnom linijom. Sadrže međunarodnu oznaku Republike Srbije „SRB” na plavoj podlozi, oznaku registarskog područja i registarsku oznaku vozila. Između oznaka registarskog područja i registarske oznake vozila utisnut je crveni štit na kome je beli krst između četiri ocila.
Personalizovane registarske tablice
Prilikom registracije automobila većina ljudi bira serijske tablice. Gotovo sigurno ste na drumu videli tablice sa unikatnim porukama. To su vlasničke ili personalizovane tablice koje se izrađuju po porudžbini. Prilikom naručivanja takvih tablica važe određena pravila koja ograničavaju ne samo broj karaktera ispisanih na tablicama nego i njihovo značenje – naime, značenje izabranih znakova na registarskoj tablici ne sme da bude provokativnog, nemoralnog ili sadržaja u suprotnosti pravnom poretku. Rok za izdavanje personalizovanih tablica duži je, a njihova cena znatno viša (dostiže skoro devedeset hiljada dinara). Zbog nižih troškova, brže i jednostavnije procedure, najveći broj vozača u Srbiji odlučuje se za standardne registarske tablice.
Od čega zavise troškovi registracije vozila?
Troškovi registracije vozila zavise od tipa vozila (motocikl, putničko, priključno…), godine proizvodnje, snage motora i sl. Cena se razlikuje i u zavisnosti od toga da li je u pitanju prva registracija ili obnavljanje registracije (npr. u slučaju prve registracije potrebno je platiti i naknadu za izdavanje registarskih tablica).
Šta ako zaboravim da obnovim registraciju?
Zakon o bezbednosti saobraćaja na putevima predviđa novčane kazne za vožnju neregistrovanog vozila, čiji iznosi rastu s protokom vremena od poslednje registracije vozila. Ako je od isteka registracije prošlo 30 dana, kazna iznosi 10.000 dinara, a ukoliko je prošlo više od 60 dana, kazna je 20.000 dinara.
Kazna u iznosu od 20.000 do 40.000 ili kazna zatvora do 30 dana, uz 6 kaznenih poena i zabranu vožnje od najmanje 3 meseca, propisana je za vožnju vozila koje uopšte nije upisano u jedinstven registar vozila, tj. vozila koje je prethodno odjavljeno ili nikad nije ni registrovano.
Obavezno proverite datum do kojeg važi registracija i vodite računa da na vreme uradite tehnički pregled i registraciju obnovite.
Iz kojih razloga nije mudro voziti neosigurano vozilo, proverite u testu.