Ne propustite!

Izbor najnovijih priča i saveta za bezbrižnu svakodnevicu.

Sve ce biti u Redu | Triglav.rs

Dugi letovi sa decom

Za ugodno porodično putovanje avionom ključno je da unapred predvidite potrebe deteta.

Mnogi roditelji ježe se na samu pomisao na višesatne letove s novorođenčetom ili mališanom. Dugi letovi s decom jesu izazovni, ali uz pažljivo planiranje, smisleno pakovanje te nekoliko saveta, čak i dug let može da bude prijatno iskustvo.

Odabir leta

Kada putujete avionom s detetom, pravilo je – što manje presedanja, to bolje. Višesatno čekanje na let na koji presedate izazovno je i za odrasle, a kamoli za decu.

Pošto to na dugim putovanjima nije uvek moguće, razmislite da li vam vreme dozvoljava da planirate duže pauze za spavanje, što takođe može da pomogne i vama i detetu da se priviknete na vremensku razliku.

Kada birate vreme leta, uzmite u obzir uobičajeno vreme spavanja vašeg deteta i, na primer, odaberite noćni let.

Rezervacija sedišta

Iako avio-kompanije obično pokušavaju da rasporede sedišta tako da porodice sede zajedno, definitivno ćete imati manje briga ako sedišta rezervišete unapred. Ako je avion pun, možete pitati nekog od putnika da se zamenite, ali to ne mora nužno značiti da će oni hteti da se premeste.

Kada rezervišete sedište, možete birati želite li da sedite uz prozor, što deca obično vole, ili uz prolaz, što vam omogućuje da ustajete, a da ne ometate osobu do sebe. Na dugim letovima obično ustajete često da biste otišli do toaleta, presvukli bebu, uzeli grickalice, igračke itd.

Ako želite više prostora, sedišta sa dodatnim prostorom za noge su takođe dostupna, naročito na dugim letovima, obično u prvom redu ili u blizini pregrade putničke kabine.

Da li mom detetu treba posebno sedište u avionu?

Do druge godine života, detetu nije potrebno posebno sedište jer ono može da sedi u vašem krilu, što je dobra vest za one koji žele da uštede, pošto su takve karte jeftinije.

Negativna strana toga je to što nemate posebno sedište za dete, što može brzo postati neudobno, naročito na dugim letovima.

Kupovina posebnog sedišta za dete omogućava vam da namestite auto-sedište na koje je vaše dete naviklo, pa će mu biti udobnije, a vi možete da ustanete kad god je potrebno.

Takođe, možete poneti prenosivi krevetac koji vašem detetu omogućava da ispruži noge ili da leži, ali prvo proverite sa avio-kompanijom da li je to dozvoljeno. Većinom na dugim letovima i same avio-kompanije imaju u ponudi ograničen broj posebnih kolevki, koje se mogu unapred rezervisati i čija se upotreba odobrava u zavisnosti od uzrasta ili težine deteta.

Cena karata za decu

Karte za decu su često povoljnije, ali to zavisi od ponude pojedinačnih avio-kompanija. Najjeftinije su karte za novorođenčad koja će sedeti u vašem krilu i nemaju posebno sedište, a u nekim slučajevima za novorođenče morate platiti samo aerodromske naknade. Mnogi avio-prevoznici takođe nude razne popuste za decu od 2 do 12 godina.

Cena karte se prilagođava u trenutku kupovine kada navedete godine putnika.

Pripremanje deteta za putovanje

Pre nego što krenete, objasnite detetu kuda idete, šta ćete tamo raditi i kako ćete tamo stići, odnosno sve o aerodromu, sigurnosnim proverama, čekanju i o tome kakav je osećaj leteti avionom. Takođe, možete uspostaviti pravila, na primer da se uvek držite za ruke dok ste na aerodromu ili zapisati svoj broj telefona na ruku deteta.

Šta poneti u avion?

Pre polaska, uvek proverite da li postoji ograničenje težine prtljaga povezanog s kartom vašeg deteta. Kako ne biste ništa zaboravili kod kuće, preuzmite spisak prtljaga.

Isplanirajte pakovanje tako da nosite što je moguće manje ručnog prtljaga. Svoju torbu ili ranac odložite ispod sedišta kako biste izbegli potrebu da ustajete svaki čas kad vam nešto zatreba. Proverite šta tokom leta ne sme nikako da vam nedostaje.

Na let ponesite hranu i grickalice

Iako većina avio-kompanija nudi obroke na dugim letovima, uključujući obroke za decu, moguće je da se vašem detetu hrana neće svideti ili da će biti gladno u vremenu između obroka.

Nije zabranjeno unositi hranu u avion, ali ona mora biti propisno zapakovana i moguće je da bude carinski proverena.

Ako putujete s novorođenčetom, dozvoljeno je da ponesete normalne količine hrane i pića za bebe, odnosno tečnosti preko uobičajenog ograničenja od 100 ml u ručnom prtljagu.

Tokom dugih letova pobrinite se da vaše dete pije dovoljno vode pošto dehidracija, suv vazduh u putničkoj kabini i umor mogu prouzrokovati veću nelagodu.

Cucla ili lizalica pomažu u ublažavanju pritiska u ušima

Deci je lakše da regulišu pritisak u ušima ako sisaju cuclu ili gutaju pljuvačku tokom poletanja i sletanja. Za novorođenčad je preporučljivo poneti cuclu, dojiti ih ili hraniti flašicom, dok nešto starijoj deci možete dati lizalicu ili tvrde bombone.

Kako u avionu odvratiti pažnju detetu?

Ako je vaše dete već prohodalo, prošetajte s njim nekoliko puta tokom leta kako biste protegli noge.

Za savladavanje dosade u avionu, isplanirajte aktivnosti u kojima vaše dete uživa. To može biti čitanje, crtanje, bojenje, igra kartama. Ne zaboravite najdražu ili potpuno novu igračku, koju ćete dati detetu tek kada se ukrcate u avion i koja će mu odvratiti pažnju na neko vreme.

Tablet ili pametni telefon sa unapred instaliranim edukativnim igricama, filmovima ili aplikacijama može da bude veoma koristan, pošto Wi-Fi u avionu nije uvek pouzdan i ne možete biti sigurni da će sadržaj koji je obično dostupan na dugim letovima biti prikladan ili zanimljiv za najmlađe. Preporučljivo je poneti slušalice.

Napunite sve svoje uređaje pre leta i ponesite punjač ili prenosivu bateriju u ručnom prtljagu kako biste mogli tokom leta da napunite uređaje.

Ostale stvari u ručnom prtljagu

Pored grickalica, igračaka, knjiga, svezaka, pobrinite se da u ručni prtljag spakujete odeću za presvlačenje jer se mogu desiti nezgode. Imajte na umu da ponesete dovoljno slojeva odeće, pošto temperature na aerodromu, u avionu i na konačnom odredištu variraju, a deca mogu biti osetljivija na promene temperature.

Nije na odmet poneti i set za prvu pomoć, flastere, lekove protiv mučnine, sredstva za dezinfekciju i, naravno, sve neophodne lekove i pelene.

Osim toga, što je moguće više prtljaga čekirajte pre leta kako biste se poštedeli žongliranja putnim torbama, koferima, detetom, kolicima i ostalim stvarima.

Da li mogu da unesem kolica u avion?

Da. Možete ih koristiti sve do ulaza za ukrcavanje, gde ih možete predati, nakon čega se besplatno odlažu unutar aviona i vraćaju vam se odmah po sletanju.

Povlašćeno ukrcavanje je takođe dostupno za porodice s decom, što vam omogućava da se na miru smestite u svoja sedišta, bez žurbe i zbrke. S druge strane, mnogi roditelji bi radije da budu među poslednjima koji se ukrcavaju na let, pošto je mnogo lakše da dete istroši svu energiju na aerodromu nego da mirno sedi i čeka poletanje.

Nakon dugog leta

Ako je moguće, dogovorite prevoz sa aerodroma unapred, pošto ćete nakon višesatnog sedenja biti umorni i želeti što pre da dođete do smeštaja. Kada stignete na odredište, odvojte vreme da se odmorite i onda se što je pre moguće vratite uobičajenoj rutini.

Duža putovanja mogu uticati kako na decu, tako i na odrasle. Zbog umora, promenjene rutine, okoline i prehrane, moguće je da se na putovanju razbolite. Imajte to na umu kada planirate odmor i pobrinite se da imate zdravstveno osiguranje u inostranstvu.

Izvor: Vse bo v redu.

TEST BANNER

Ne propustite!

Izbor najnovijih priča i saveta za bezbrižnu svakodnevicu.

Prijava na newsletter