Pobrinite se da imate odgovarajuću zaštitu i osiguranje.
Grad i ekstremne vremenske pojave poslednjih godina postaju sve učestalije i nepredvidljivije. Zato je važno da svoj dom pravovremeno zaštitite od grada i da se pobrinete da imate odgovarajuće stambeno osiguranje.
Po rekordnim poplavama, 2023. godina dugo će ostati zapamćena. Pored poplava, tokom proteklih nekoliko godina, velike štete pričinjavale su snažne oluje, kao i grad veličine loptica za golf ili čak teniskih loptica, koji je padao i kod nas i u regionu. Stručnjaci iz Evropske laboratorije za jake oluje (European Severe Storms Laboratory, ESSL) upozorili su da je 2023. bila treća uzastopna godina sa najvećim brojem zabeleženih oluja sa gradom. Utemeljenih upozorenja, koja nas na vreme upozoravaju na nepredvidljive vremenske pojave, nažalost, često nema.
Kako postupati tokom oluje? Proverite u tekstu.
Živimo u vremenu u kom negativni klimatski rekordi i njihove katastrofalne posledice više nisu vesti iz dalekih krajeva sveta. U realnosti povezanoj s ekstremnim temperaturama, rastućom vlažnošću vazduha i preplitanjem vazdušnih struja, najveće neprilike se dešavaju tokom leta, i u našem delu sveta jul je mesec koji se statistički ističe po broju takvih događaja i uzrokovanim štetama.
Kako da svoj dom zaštitite od grada?
Danas se moguće posledice oluja više ne bi smele potcenjivati. Prvi korak kojim možete da zaštitite svoj dom od grada i oluja jeste redovno održavanje. Pošto je u ovom slučaju krov najizloženiji deo kuće, treba ga redovno proveravati. Preporučljivo je angažovati profesionalne krovopokrivače, jer može biti opasno ako to radite sami. Ukoliko je Vaš krov oštećen usled zimskih vremenskih prilika, ako je na njega pala grana sa obližnjeg drveta ili ga je nagrizao zub vremena, što pre ga popravite. Pošto oštećenje dovodi do prokišnjavanja, takođe je veća verovatnoća da će ga sledeća oluja uništiti. Kada je stari krov potrebno zameniti novim, razmislite o materijalima otpornijim na grad.
Krov nije jedini deo kuće koji je potrebno redovno proveravati. Proverite da li su prozori (naročito prozori na krovu) i vrata dobro izolovani. To se odnosi i na domove u stambenim zgradama, naročito na one na izloženim pozicijama.
Ako imate baštu, redovno proveravajte zaštitne mreže koje Vaše useve štite od grada. Zamenite ih čim uočite rupu, ako želite da sačuvate paradajze, tikvice, patlidžane i drugo povrće u koje ste uložili toliko mnogo truda.
Da li ste preduzeli sve što je potrebno kako biste svoj boravak i njegovu okolinu blagovremeno zaštitili od nevremena? Preuzmite spisak i proverite.
Leti, kada je rizik od grada najveći, obratite pažnju na vremensku prognozu i pratite upozorenja na ekstremne vremenske prilike.
Šta učiniti kada počne da pada grad?
Bez obzira na upozorenja, ne možete da izbegnete da oluja pogodi Vašu kuću, ali ćete, ako pratite upozorenja, dobiti dragoceno vreme da se bolje pripremite. Spustite roletne ili žaluzine na prozorima kako biste sprečili da veći grumeni grada oštete stakla. Pobrinite se da su sva vrata i prozori zatvoreni, naročito prozori na krovu. Sklonite tende i suncobrane, baštenski nameštaj i alat koji bi vetar mogao zavitlati i tako izazvati štetu na zgradama ili vozilima. Zaštitite dragocene predmete na balkonu ili terasi tako što ćete ih prekriti ceradom koju uvek treba da imate nadohvat ruke, a biljke u saksijama unesite.
Zaštitite svoj dom pre nego što grad počne da pada. Kada oluja već počne, pobrinite se za sebe.
Neki vlasnici domova i vrtova, u želji da zaštite svoju imovinu, tokom oluje zaborave na sopstvenu sigurnost. Ne idite napolje dok pada grad jer biste mogli biti ozbiljno povređeni. Vaša glava je važnija od prozora i povrća.
Proverite svoje osiguranje
Preduzimanjem mera za zaštitu doma, redovnim održavanjem i nadzorom, kao i praćenjem meteoroloških obaveštenja, možete značajno umanjiti verovatnoću nastanka velike štete usled grada ili oluje. Međutim, ukoliko priroda bude nemilosrdnija i zbog toga pretrpite finansijsku štetu, u pomoć će Vam priskočiti osiguranje doma, koje uključuje i osiguranje u slučaju štete nastale usled grada.
Šta da radite ako pretrpite štetu? Nakon što oluja prođe proverite stanje svoje kuće i okućnice. Sastavite spisak svih šteta i svaku fotografišite. Štetu takođe možete lako i brzo prijaviti putem mejla. Za prijavu su potrebni:
- podaci o Vašoj polisi osiguranja,
- detalji o događaju kojim je prouzrokovana šteta,
- spisak i fotografije nastale štete.
Iako je obavezno štetu prijaviti u roku do 3 dana od njenog nastanka, ukoliko oluja duže traje – nemojte žuriti. Najpre sačekajte da se stanje smiri, jer će u posebnim okolnostima osiguravajuća kuća uzeti u obzir kasnije prijave.
Želite li da saznate više o osiguranju domaćinstva, koja pokrića uključuje i koliko košta? Pogledajte na sajtu, posetite nas ili kontaktirajte zastupnika.
A šta je sa vašim automobilom? Pogledajte ovde koje osiguranje pokriva štete od grada i ostalih vremenskih (ne)prilika.